8 april

Stort intresse för utomhusundervisning

Stort intresse för utomhusundervisning

I Arvidsjaur i Norrbotten finns ett stort intresse för att integrera undervisningen med utomhuspedagogik samt att lära eleverna om skogen i skogen. Därför besöker regionsamordnaren för Skogen i Skolan Norrbotten årligen kommunen. Skolorna i kommunen har i många år haft tillgång till en skolskog som fallit lite i glömska.

Under hösten 2023 flyttades och nyinvigdes skolskogen som skolorna i Arvidsjaur har tillgång till. Den ligger nu naturskönt vid en sjö nära samhället. Arbetet med att iordningställa platsen gjordes av kommungruppen för Skogen i Skolan Arvidsjaur i samverkan med regionsamordnare Ewa Marie Zetterkvist och representanter för Arvidsjaurs kommun. 

Skoglig kunskap för lärare - prenumerera gratis på Skogen i Skolans nyhetsbrev.

Jag godkänner att Skogen i Skolan sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.
Skickar begäran