22 maj

Skogsdag i samarbete med Torsta naturbruksgymnasium

Skogsdag i samarbete med Torsta naturbruksgymnasium

I bästa vårväder hade Skogen i Skolan Jämtland nyligen en skogsdag i samarbete med Torsta naturbruksgymnasium. Ett hundratal barn och vuxna besökte Skolskogen med vindskydd samt gjorde övningar ur skolskogsryggsäcken.

Deltagarna fick bland annat testa på Höjdmätning med pinne, Hur många träd finns det i området? och Rita dit favoritträd. För att räkan ut trädets ålder använde vi oss av trissor, tillväxtborr samt räknade grenvarv. Skogsslingan fanns även med och vi lottade ut vinster bland de rätta svaren. 

Medverkade gjorde representanter från SSiz, elever från Torsta Naturbruksgymnasiet samt Linneuniversitet. På bilden från invigningen ser ni Jonas Norling ordförande i Ssiz, Ragnar Fredholm Skogsbrukslärare Torsta, Nencia Fransson elev Linneuniversitetet och Märet Rusk Feitkenhauer Regionsamordnare Jämtland Härjedalen.

Skoglig kunskap för lärare - prenumerera gratis på Skogen i Skolans nyhetsbrev.

Jag godkänner att Skogen i Skolan sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.
Skickar begäran