22 augusti

Skogensdag i Spikbodarna

Skogensdag i Spikbodarna
Foto: Märet Rusk Feithenhauer

I helgen deltog Skogen i Skolan Jämtland på årets Skogsdag i Spikbodarna i Östersund. I år fick ca 450 besökare njuta av skogsdagen i strålande solsken. Dagen arrangerades av Ssiz Skogen i samhället Jämtland. Ett flertal skog och naturföretag medverkade med diverse aktiviteter för barn.

Självklart fanns Skogen i Skolan på plats med skogsslinga, naturrutan, och insekter och svampar i lupp. Efter skogsdagen blev det Skogen i Skolans regionsamordnare Märets uppdrag att rätta alla svar från tipsrundan. Bland de med rätt svar lottas buffar och mössor ut.

Foto: Märet Rusk Feithenhauer

Skoglig kunskap för lärare - prenumerera gratis på Skogen i Skolans nyhetsbrev.

Jag godkänner att Skogen i Skolan sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.
Skickar begäran