9 maj

Region Västernorrland samarbetar med Mittuniversitetet

Region Västernorrland samarbetar med  Mittuniversitetet

Skogen i Skolan Västernorrland har ett samarbete med Mittuniversitet där vi möter lärar- och förskollärarstudenter under höst och vår. Vi genomför en gemensam utedag och en lektion inomhus. I år tajmades vårvinterns allra sista dag in.

Utomhus fick alla prova på ”Ormstafett” som är ett av våra undervisningsupplägg. Under inomhuslektionen fick deltagarna lära sig mer om Skogen i Skolan, utomhuspedagogik samt svenskt skogsbruk. Man fick också testa på våra digitala lektioner ”Träden räddar världen” som handlar om hur skogen används, samt ”Med risk för att försvinna” som handlar om biologisk mångfald.

Skoglig kunskap för lärare - prenumerera gratis på Skogen i Skolans nyhetsbrev.

Jag godkänner att Skogen i Skolan sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.
Skickar begäran