11 maj

Överkalix friskola på skogsresa

Överkalix friskola på skogsresa

En aktivitet som Skogen i Skolan i Norrbotten arbetar med är skogsresor. Denna gång var det Överkalix Friskola som i början av maj bjöds med på en skogsresa. Dessa resor får finansiering via ett tvåårigt projekt som stöds av Baltiska Fonden.

Skogsresan började med en resa från Överkalix till Luleå och ett besök på Teknikens Hus med inbokat skolprogram om skogen för årskurs 4-6 samt 7-9. Eleverna fick lösa olika uppdrag med tema skog, innovationer från naturen och produkter från skogen. 

Därefter fortsatte resan till riktiga skogen där eleverna bjöds på fika och fick ta del av innehåll från Skogen i Skolan. Det här fick dom göra tillsammans med Skogen i Skolans regionsamordnare Ewa Marie Zetterkvist, Amanda från SCA Skog samt Tuva som snart tar skogskandidatexamen och kommer börja jobba på Sveaskog.

Skogsresan kommer att fortsätta som ett erbjudande till högstadiet på några utvalda skolor och kommuner i Norrbotten under hösten 2023.

Skoglig kunskap för lärare - prenumerera gratis på Skogen i Skolans nyhetsbrev.

Jag godkänner att Skogen i Skolan sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.
Skickar begäran