Vinnare i tävlingen

Written by admin On the 0 Comments
Nu är tävlingen avgjord. Efter att har granskat de insända bidragen står det klart att vinnaren är...
...Vislanda skolskog! Grattis, säger Skogen i Skolans nationella kansli. Vislandaskolan har i sin ansökan väl beskrivit det ambitiösa arbtete de lagt ner på sin skolskog, hur den flitigt används av alla elever i alla åldrar samt hur de framgångsriktarbetear med att lyfta fram skogens alla värden i skolans alla ämnen.På andra plats placerade sig Nordanö skola i Avesta och på tredje plats Svalsta skola i Nyköping.Förstapristagaren får ett bidrag på 10 000 kronor från Skogen i Skolan och en låda fylld med praktisk utrustning.Tvåan och trean får 5 000 respektive 3 000 kronor och varsin låda. Två skolor, Hovshagaskolan i Växjö och Broholmskolan i Lidköping knep fjärde och femteplats utan inbördes rangordning. De får varsin låda.Ursprungligen var det endast ettan och tvåan som skulle få prispengar, men eftersom så många ansökningar höll hög klass infördes det också ett pengapris för tredjepristagaren. Under det kommande året kommer vi att följa de vinnande skolskogarna extra noggrannt här på skogeniskolan.se.
Uppdaterad:

Sidor