Vinn en timme med Skogen i Skolan: vi kommer till din klass!

Written by Theresa von Hofsten On the 0 Comments
Behöver dina högstadieelever lite mer skog i klassrummet? Nu kan du vinna ett besök från Skogen i Skolan till din klass.

I samband med lanseringen av nya Skogslektioner har Skogen i Skolan ett finfint erbjudande. Nu kan högstadieskolor i Stockholms län och Uppsala län få ett besök av Skogslektioners redaktör Theresa von Hofsten, eller Skogen i Skolans regionsamordnare i Mälardalen Helena Bengtsson. I samrådan med dig skräddarsys en inspirerande lektion, utifrån just dina elevers behov. 

- Vi kan ge inspiration eller komma med ett komplett lektionsupplägg, beroende på vad ni behöver. Vi har material till de flesta ämnen, givetvis kopplat till läroplanen, säger Theresa von Hofsten, redaktör för Skogslektioner.

Anmäl ditt intresse redan idag, erbjudandet gäller endast ett fåtal klasser. Sista anmälningsdag är den 8 april.

Skicka ett mail till theresa.von.hofsten@skogen.se och uppge årskurs och önskemål kring innehåll, så är ni med i utlottningen! 

Uppdaterad:

Sidor