Utställning TRÄ 2010

Written by admin On the 0 Comments
Nödvändighetens arkitektur, arkitektur för ett hållbart samhälle, för att klara klimatkrisen. Det är temat för Trä 2010 som på lördag öppnar på Virserums konsthall.
Viserums konsthall arbetar utifrån ett underifrånperspektiv och vill skildra vanliga människors liv. Ur detta springer ett engagemang i skog och trä.Sedan 2001 arrangerar konsthallen stora utställningar om design, skog och trä. TRÄ 2010 blir den tredje jätteutställningen om träbyggnadskonst. Som en del av detta engagemang byggdes 2004 det berömda Pappershuset. Till sommaren kommer konsthallen att flytta hela sin åretruntverksamhet dit och blir då en av Sveriges tio största.Konsthallen inbjuder till utställnigen TRÄ 2010 9 maj - 19 september och till Smålands trädagar 29-30 juni 2010.
Uppdaterad:

Sidor