Utomhuspedagogik i teori och praktik

Written by admin On the 0 Comments
På den här kursen lär du dig mer om att leda grupp i fält och övar upp dina färdigheter i att levandegöra kunskap i kust-, skogs- och stadslandskap med hjälp av metoder som berättande, bild, rörelse, drama och lek. Deltagarna får även planera, presenter
Kursen vänder sig till yrkesverksamma pedagoger av alla slag, samt skolplanerare. Kursen arrangeras av institutionen för stad och land vid SLU (Sveriges lantbruksuniversitet) i Uppsala. Kursansvarig: Petter Åkerblom, tel 018-67 10 00, petter.akerblom@sol.slu.se Kursdatum och plats: Kursen startar på Sydkoster i norra Bohuslän lördag 15 - torsdag 20 augusti 2009. Övriga kursträffar äger rum i Uppsala ons 7 - lör 10 oktober, to 5 - fre 6 november samt tisdag 8 december Allt du behöver veta inkl hur man anmäler sig + preliminärt schema: http://slunik.slu.se/student_index.cfm?id=4578 Välkommen med din ansökan! Petter Åkerblom kursansvarig
Uppdaterad:

Sidor