Utedag med studenter i Sundsvall

Written by Matti Erikoinen On the 0 Comments
Rörelse och aktivitet är ett måste för att hålla kroppsvvärmen när termometern visar -13.
Vad säger egentligen allemansrätten? Hur bygger man en trefot? Och kan man verkligen känna igen olika trädslag när de saknar löv? Dessa är bara några av de frågor som mittuniversitetets förskolelärarstudenter ställdes inför en vanlig onsdag när termometern visade -13 och Skogen i skolan Västernorrland tog med studenterna ut i naturen.

Rörelse och aktivitet är ett måste för att hålla kroppsvvärmen när termometern visar -13. Skogen i skolan Västernorrland och Mittuniveristetet i Sundsvall har ett samarbete som innebär att de blivande förskolelärarna får en innomhusföreläsning om skog och skogsbruk samt en hel dag utomhus som bjuder på praktiska utomhuspedagogiska tips och övningar. Både föreläsningen och utedagen brukar vara populära bland studenterna. Att utomhusdagen ibland läggs i januari är inget hinder. - Vi vill gärna visa studenterna att årstiden inte är ett hinder för att tillämpa utomhuspedagogik, säger Västernorrlands regionsamordnare för Skogen i Skolan Matti Erikoinen. - Klarar man av att bedriva utomhusaktiviteter i snö och minusgrader så blir de övriga årstiderna en barnlek. Utedagen brukar innehålla lekar och övningar, naturkunskap, praktiska tips för säkehet och komfort när man undervisar utomhus och så måste man ju koka kaffe över öppen eld när man ändå är ute.  

Uppdaterad:

Sidor