Tyck till om våra nya Skogslektioner och var med i utlottning av fina priser till din klass

Written by Theresa von Hofsten On the 0 Comments
Skogslektioner
Har du hunnit testa våra nya lektioner för högstadiet? Berätta gärna för oss vad du tycker genom att besvara ett frågeformulär.

I januari publicerade Skogen i Skolan våra nya Skogslektioner för årskurs 7-9. Lektionerna är kopplade till den nya läroplanen lgr 22 som börjar gälla i höst, men redan nu går det att arbeta med lektionerna. Vi är nyfikna på vad lärare och elever tycker om materialet och vill därför uppmuntra till att svara på vårt frågeformulär. Ni behöver ha arbetat med minst en Skogslektion. Det tar ca 5-10 minuter att besvara frågorna i formuläret. Som tack för hjälpen är ni med i utlottningen av fina priser till klassen.

Det finns ett frågeformulär för elever, som är anonymt, samt ett annat frågeformulär är lärare, där vi behöver din epostadress för att du ska kunna vara med i utlottningen av priser.

Frågeformulär för lärare 

Frågeformulär för elever 

Skogslektioner är helt gratis att arbeta med och du hittar materialet här: www.skogslektioner.se 

Uppdaterad:

Sidor