Svenskar gillar vild mat

Written by admin On the 0 Comments
Allmänhetens stöd för jakt har ökat från år 2001 från 72 till 80 procent i år. Svenskarna verkar acceptera jakt på vilda djur så länge det kommer något nyttigt från jakten som kött, skinn eller päls.

Forskning har visat att den positiva inställningen till jakt beror både på det sociala nätverket runt jakten och att viltkött används i många svenska hushåll. 70 procent av de svenska hushållen har använt viltkött det senaste året. Viltet är inte något exotiskt som dyker upp på tallriken vid högtidliga tillfällen. Viltkött används regelbundet, och i&nbsp, topp för användningen ligger Jämtlands, Norrbottens och Västerbottens län.

Av Sveriges totala befolkning på nio miljoner jagar tre procent, det vill säga var 333:e svensk.

Uppdaterad:

Sidor