Spännande skogskollo på Sunne gymnasieskola Södra Viken

Written by Gunilla Häggström On the 0 Comments
Den 9-11 augusti får ett 20-tal tjejer i 11-13-årsåldern chansen att delta på ett spännande skogskollo på Sunne gymnasieskola Södra Viken. Ett sätt att öka tjejers intresse för skog och på längre sikt bidra till ett jämställt skogsbruk.

Under tre intensiva sommardagar får deltagarna lära sig mer om skog och skogsbruk genom en rad olika aktiviteter. Det blir alltifrån skogsvandringar, test av att köra skogsmaskin i simulator till att sätta plantor, mäta skog och räkna i gammelskogen. En av dagarna besöks Gettjärnsklätten för att deltagarna ska lära sig mer om varför det är så viktigt att ta hänsyn till skogens djur och växter.

Skogskollot presenteras på en presskonferens måndagen den 4 maj kl. 11.00–12.00 på Skogsstyrelsens kontor, Gräsdalen 15, Karlstad.

Tjejer i skogen är ett samarrangemang mellan Sunne Gymnasieskola Södra Viken, Skogsriket Värmland och Skogen i Skolan.

Medverkar gör Agneta Larsen, Skogsriket Värmland och Jens Meyer, projektledare, Skogen i skolan.

Mer information:
Jens Meyer, projektledare, Skogen i skolan, 054 55 57 16
Agneta Larsen, Skogsriket Värmland 070 689 24 99
Linda Jakobsson, projektledare Skogsriket Värmland, Skogsstyrelsen, 0570 475 82
Ulrika Lamberth, pressansvarig, Skogsstyrelsen, 036 35 93 30

Uppdaterad:
Bild för Gunilla Häggström
Gunilla Häggström
Kommunikationsansvarig Skogen i Skolan

Sidor