Skogs- och industridag för åttondeklassare ökar kunskapen om skogsnäringen

Written by Gunilla Häggström On the 0 Comments
Den 17-18 maj genomfördes en skogs- och industridag för åttondeklassare i Sundsvallsregionen. – Vi vill ge eleverna en inblick i skogsnäringen – från skogen till färdig produkt. Förutom att få följa pappersprocessen vid Ortvikens pappersbruk har eleverna fått se praktiska arbetsmoment i skogsbruket, säger Mikael Sundström. / SCA

Under dagen deltog 600 åttondeklassare från regionens högstadieskolor. Besöket inleddes vid Ortvikens pappersbruk där eleverna fick följa pappersprocessen. Därefter skjutsades eleverna till skogen för att lära sig mer om de praktiska arbetsmomenten i skogsbruket.

– För många av eleverna var detta en ny upplevelse och det var mycket uppskattat, berättar Caroline Vågberg, Skogsstyrelsen.

Ett stort mässtält hade ställts i ordning för eleverna där flera olika utställare fanns på plats. Norrskog, SCA och olika utbildningar inom branschen fanns representerade för att ge kunskap om möjliga utbildnings- och karriärval inom skogsnäringen.

– För den som är intresserad av branschen finns det många möjligheter och en rad olika kompetenser efterfrågas. Vår förhoppning är att vi genom denna dag lyckats väcka ett intresse hos eleverna för skogsnäringen och att vi i så småningom får se några av dem som framtida medarbetare, säger Mikael Sundström, SCA.

Skogs- och industridagen arrangeras av Skogen i Skolan, SCA, Norrskog och Skogsstyrelsen.
För ytterligare information vänligen kontakta: Mikael Sundström, SCA, tel. 060-16 40 22
Caroline Vågberg, Skogsstyrelsen, tel. 060-55 31 67

Om SCA
SCA är ett ledande globalt hygien- och skogsindustriföretag som hållbart utvecklar, tillverkar och säljer
personliga hygienprodukter, mjukpapper och skogsindustriprodukter. Genom det nyligen förvärvade
bolaget BSN medical tillhandahåller koncernen produkter inom sårvård, kompressionsbehandling och
ortopedi. Försäljning sker i cirka 150 länder under många starka varumärken, som de globalt ledande
TENA och Tork samt andra varumärken som exempelvis Leukoplast, Libero, Libresse, Lotus,
Nosotras, Saba, Tempo, Vinda och Zewa. Som Europas största privata skogsägare, lägger SCA stor
vikt vid att bedriva ett hållbart skogsbruk. 2016 hade SCA omkring 46 000 medarbetare och
omsättningen var cirka 117 miljarder kronor (12,4 miljarder euro). SCA grundades 1929, har sitt
huvudkontor i Stockholm, och är noterat på Nasdaq Stockholm. SCA vill öka välbefinnande genom
ledande lösningar inom hygien och hälsa.

Uppdaterad:
Bild för Gunilla Häggström
Gunilla Häggström
Kommunikationsansvarig Skogen i Skolan

Sidor