Skogens Dagar på Norra fältet

Written by admin On the 0 Comments
Var tredje år arrangerar Skogsstyrelsen och Skogen i Skolan tillsammans med skolan och skogsnäringen Skogens Dagar på Norra Fältet i Karlstad. Tusentals värmländska elever kom till aktivitetsfältet för att lära sig mer om skog och skogsbruk.
Var tredje år arrangerar Skogsstyrelsen och Skogen i Skolan tillsammans med skolan och skogsnäringen Skogens Dagar på Norra Fältet vid Sandbäckstjärn i Karlstad. Nu var det dags igen och tusentals värmländska mellanstadieelever trotsade regnet och kom på tisdagen till aktivitetsfältet för att lära sig mer om skog och skogsbruk.Årets teman var, förutom skogen, trävaror, massa och papper samt fritid. Det fanns gott om kul prova-på-aktiviteter, tävlingar, demonstrationer och information på de olika stationerna. Eleverna fick lära sig hur man gör papper, överlever ute i skogen, flottar timmer, bygger fågelholkar, känner igen olika djur och fåglar i naturen, sköter och avverkar skog och mycket annat. Text: Pia Röstell, nwt.se
Uppdaterad:

Sidor