Skogen i Skolan mötte hundratals lärare och skolledare på Skolforum

Written by Gunilla Häggström On the 0 Comments
De lärare och skolledare som kom till Skogen i Skolans monter A16:62 på Skolforum fick en kasse med Skogen i Skolans logotyp på. I kassen fanns våra fem läromedel, en broschyr över verksamheten och burkar med granfrön. Vi informerade om hur man startar en egen skolskog, hur man använder vår skolskogslåda, om Skogens Mästare - tävlingen för sjundeklassare och våra nya läromedel från åk F-9.

Skolforum besöks av tusentals lärare och skolledare under tre dagar varje år och i år var det den 28-30/10 på Stockholmsmässan i Älvsjö.

Skogen i Skolan delade monter A16:62 med flera andra aktörer inom utomhuspedagogik.

Den 28/10 berättade Regionsamordnare Frida Pihl om hur man startar en egen skolskog. Det innebär att Frida skriver en överenskommelse mellan en skogsägare och en skola som gör att man t.ex kan göra upp en lägereld, bygga ett vindskydd, kanske ta ner en julgran och följa skogsägarens skogsbruksplan under ett år. Det finns över 1000 registrerade skolskogar över hela Sverige på Skogen i Skolans webbplats.
Du kontaktar din lokala regionsamordnare som hjälper dig att starta en skolskog och du hittar alla regioner på vår webbplats och via länken längre ner på sidan.

Staffan Dackman, Region Mälardalen, berättar om hur du använder skolskogslådanStaffan Dackman, Region Mälardalen, visade hur man använder Skogen i Skolans skolskogslåda som innehåller ett antal verktyg och övningar. Eleverna kan bland annat göra samarbetsövningar i skogen och lära sig hur man mäter träd. Övningarna är hämtade från Skogen i Skolans webbplats.
Du kan beställa skolskogslådan på vår webbplats och du hittar länken längre ner på sidan.

Martin Klenz, Region Mälardalen, berättar om Skogens Mästare, tävlingen för sjundeklassareDen 29/10 berättade Martin Klenz om Skogens Mästare, tävlingen för sjundeklassare. Finalen gick den 23/10 på Ösby Naturbruksgymnasium i Sala där Fredborgsskolan från Åkersberga tog hem första priset om 20.000 kr och en pokal.
Skogens Mästare pågår i år i fyra regioner: Jämtland, Dalarna-Gävleborg, Västerbotten och Mälardalen. Tävlingen baseras på Skogen i Skolans läromedel Boken om skogen. I Mälardalen deltog över 100 klasser i de första momenten, varav fyra klasser sedan gick till final.
Du hittar ett reportage från finalen och information om tävlingen via länkar längre ner på sidan.

Skogen i Skolans Nationella kansli - Gunilla Häggström, ansvarig digitala medier och Åsa Godeau, verksamhetsledareDen 30/10 stod Nationella kansliet, Åsa Godeau, verksamhetsledare och Gunilla Häggström, ansvarig digitala medier i montern. Vi informerade om lärarhandledningar till våra läromedel som går att ladda ner från Skogen i Skolans webbplats och visade våra nya läromedel från förskola till nionde klass. De läromedlen kompletterar de befintliga. Det finns ett häfte för läraren och ett för eleverna där det tydligt är beskrivet vilka mål och förmågor som ska uppnås. Åsa visade läromedlen på workshopen: Nå målen med skogen som klassrum. Där visades också en ny film om Skogen i Skolan och den hittar du via länken längre ner på sidan. Kontakta oss på Nationella kansliet om du vill veta mer om våra nya läromedel! Se länk längre ner på sidan.

Katrine Andersson, Region Mälardalen, berättar om Skogen i Skolans läromedel, faktablad och övningar Skogen i Skolans kasse med läromedel, broschyr och granfrön
Med skogen som klassrum når du skolans mål - Åsa Godeau visar SiS nya läromedel

Vill du veta mer om Skogen i Skolan?

Gunilla Häggström, webbansvarig för digitala medier, Skogen i Skolans nationella kansli
Gunilla Häggström
Ansvarig digitala medier
Nationella kansliet
Skogen i Skolan

Uppdaterad:
Bild för Gunilla Häggström
Gunilla Häggström
Kommunikationsansvarig Skogen i Skolan
  Annons
 • Klassrummet har flyttat ut i skogen

  Frisk luft, mycket att upptäcka och betydligt mer coronasäkert. Nya uteklassrummet Yggdrasil i Stora Skuggan har invigts och barnen är nöjda. "Det finns mycket att göra i skogen" säger Oscar Widholm, andraklassare på Bobergsskolan. Skogen i Skolans uteklassrum på Djurgården är tillgängligt för lärare och elever att boka. / Tidningen Mitti
 • I skogen blir siffrorna verkliga

  På Hammarlundens högstadium på Hammarö arbetar lärarna i matematik och NO ofta utomhus. En skolskog och ett uteklassrum ger goda förutsättningar att ta med undervisningen ut. – För att hejda smittspridningen är det väldigt bra, säger han. Jag upplever att corona gör att fler ser möjligheten att vara ute med sina elever. Det blir en kickstart för utearbetet, säger Jens Meyer, Regionsamordnare för Skogen i Skolan i Värmland. / Grundskoletidningen
 • Amanda Bergman studerar till Skogskandidat och skriver ett examensarbete om Skogslektioner, Skogen i Skolans digitala läromedel.

  Amanda blir skogskandidat till våren

  – Jag kommer från Piteå i Norrbotten. Naturen har alltid legat mig varmt om hjärtat och därför valde jag att plugga skog, säger Amanda Bergman som till våren blir Skogskandidat. Utbildningen ges av Linnéuniversitetet i Växjö och studierna sker på distans. Hennes examensarbete handlar om det digitala läromedlet Skogslektioner och dessutom samarbetar hon med region Norrbotten i Skogen i Skolan.
 • Kvinnor en outnyttjad potential ​i det nordiska skogsbruket

  Kategorier: SNS, Skogen i Skolan
  Den nordiska skogssektorn är i skriande behov av arbetskraft, samtidigt som andelen kvinnliga skogsarbetare är minimal. Kvinnor är en stor outnyttjad resurs i det nordiska skogsbruket, menar Nordic Forest Research (SNS). - Inom Skogen i Skolan arbetar vi ständigt med mångfald och inkludering. Det gör att vi har aktiviteter som kollo för tjejer och integration förutom tävlingen Skogens Mästare där finallagen har jämnt antal killar och tjejer säger Anna Steinwall, verksamhetsledare Skogen i Skolan. / SNS och Skogen i Skolan
 • Uteklassrummet ligger vid Stora Skuggan, på Djurgården i Stockholm.

  Nu går det att boka uteklassrummet på Stora Skuggan i Stockholm!

  Helena Bengtsson är regionsamordnare för Skogen i Skolans region Mälardalen sedan drygt ett år tillbaka. Nu kommer uteklassrummet på Stora Skuggan i Stockholm att bli hennes bas. – Jag kommer att utgå härifrån när jag genomför fortbildning i utomhuspedagogik för skolpersonal och lärarstudenter, säger Helena. Uteklassrummet är färdigbyggt och det går att boka för skolklasser. / Skogen i Skolan, Region Mälardalen
 • Barn lärde sig om skogsbrukets historia

  Barn lärde sig om skogsbrukets historia

  Elevdagar på Siljansfors skogsmuseum i Mora och på Lomkällan Särna skogs- och försvarsmuseum i Särna./Region Dalarna-Gävleborg
 • Vi vill säkerställa att det även i framtiden finns folk som bryr sig om och vill arbeta med skogen

  Ni har nyligen lanserat ett nytt digitalt läromedel – Skogslektioner. Det tar upp skogens viktiga roll i omställningen till ett hållbart samhälle. – Skogen väver samman alla delar av hållbar utveckling: det ekologiska, det ekonomiska och det sociala perspektivet. Vi vill förmedla hopp och handlingskraft och visa på skogens många möjligheter. Med ett digitalt läromedel kan vi nu nå även dem som inte har en skog runt knuten, säger Theresa von Hofsten, Skogen i Skolan / Handelsbanken, Skog och lantbruk
 • Nu kör "Halvan" skogsmaskin

  Många känner till den populära barnboksfiguren ”Halvan” och nu släpps boken ”Här kommer skogsmaskinerna”. Även figuren Jonna, som kör skotare, är med i boken. Boken bygger på besök hos Sveaskog och en avverkning i Västmanland under försommaren 2019.
 • Paljakka-laget - tjejer om kör skogsmaskiner

  Paljakkalaget – tjejerna som stortrivs med jobbet i skogen

  Tycker du det skulle vara kul att jobba i skogen? Är du intresserad av att köra stora maskiner? Då ska du inte tveka, sök till en maskinförarutbildning! Så lyder budskapet när jag frågar Johanna, Beatrice, Anna och Anna om hur de hamnade bakom spakarna på sina skogsmaskiner. / Skogen i Skolan, Region Västernorrland
 • Skogslektioner - ett digitalt läromedel från Skogen i Skolan

  Sagt om skogslektionerna...

  Under våren fick en utvald skara elever och lärare testa skogslektioner. Så här tyckte de om materialet…
 • Skogslektioner - ett digitalt läromedel från Skogen i Skolan

  Nu tar vi skogen till skolan!

  Nu har vi lanserat Skogen i Skolans digitala läromedel – Skogslektioner. Under snart 50 år har vi försett lärare med verktyg för att arbeta med utomhuspedagogik. Det har gjort att hundratusentals barn har fått vistas i och skapa en god relation till skogen. Med det nya läromedlet tar vi digitala verktyg till hjälp för att locka dem som har svårare att ta sig ut i skogen. Vi tar skogen till skolan!
 • Skogen i Skolan önskar alla en härlig och ansvarsfull sommar!

  När det gäller Skogen i Skolan har många aktiviteter skjutits fram eller ställts in pga Covid-19. Efter sommaren planerar vi ändå att kunna lansera vårt digitala läromedel Skogslektioner och även ett uteklassrum på Stora Skuggan som ligger på Kungliga Djurgården i Stockholm. Prova på våra övningar under sommaren, se filmer om skogliga yrken samt hur du använder skolskogsryggsäcken på Facebook, Twitter, Instagram och YouTube. Vi önskar alla en härlig och ansvarsfull ledighet och att vi snart ses igen! Sommarhälsningar från Skogen i Skolans kansli

Sidor