Skogen i Skolan får responsiv design och önskar alla läsare glad påsk!

Written by Gunilla Häggström On the 0 Comments
Sedan oktober 2014 har vi arbetat med att anpassa Skogen i Skolans webbplats för responsiv design, dvs att innehåll och funktioner automatiskt anpassar sig efter om du går in med dator, platta eller mobil. På Skärtorsdagen den 2/4 påbörjar vi arbetet med övergången. Skogen i Skolan tar också påskledigt och återkommer därför den 10/4. Vi önskar alla våra läsare en riktigt glad påsk!

Projektet med att övergå till responsiv har pågått ett halvår och nu är det dags för lansering. Du kommer i fortsättningen att kunna gå in på Skogen i Skolans webbplats med dator, platta eller mobil och innehåll samt funktioner ska anpassa sig automatiskt.

Några smärra designförbättringar i samband med detta kommer du också att se. Vi övergår från tre kolumner till två, den gröna texten är mörkare och får högre läsbarhet, vi övergår till vänstermenyer med mera.

Vi önskar dig en riktigt glad påsk och hälsar dig hjärtligt välkommen tillbaka till Skogen i Skolan den 10/4!

Uppdaterad:
Bild för Gunilla Häggström
Gunilla Häggström
Kommunikationsansvarig Skogen i Skolan

Sidor