Sista chansen att vinna en Skolskogsryggsäck från Skogen i Skolan!

Written by Anna Steinwall On the 0 Comments
Skolan spelar en stor roll för barns kunskap om naturen och vana att vistas utomhus. I september och oktober under Friluftslivets år 2021 kommer Luften är fri (där Skogen i Skolan är med) lyfta skolan och vikten av utomhuspedagogik lite extra.


I kampanjen #uteklassrummet kommer vi lyfta ett antal utemiljöer som används för utomhuspedagogik i våra sociala kanaler @luftenarfri. Syftet med detta är att inspirera bland annat lärare att ta steget ut i naturen och hålla lektioner utomhus.

Vi efterlyser nu skolor som vill vara med och visa upp sin bästa utemiljö – det kan vara skolgård, park, skogsdunge eller andra miljöer. De första tio bidragen kommer in premieras med varsin skolskogsryggsäck från Skogen i Skolan och som är perfekt att använda i uteundervisningen.

Läs mer och dela följande länk: https://www.luftenarfri.nu/2021/06/03/kampanj-uteklassrummet/
Om skolskogsryggsäcken: https://www.skogeniskolan.se/laromedel/skolskogsryggsack

Vi önskar ert material senast den 9 september 2021 för att kunna planera inläggen. Skicka till: ylva.berner[at]svensktfriluftsliv.se.
Stort tack på förhand för era bidrag!

Uppdaterad:
Anna Steinwall
Verksamhetsledare

Sidor