Samarbete med hållbarhetsfokus i lärandet

Written by Gunilla Häggström On the 0 Comments
Skogen i Skolan samarbetar sedan 2017 med Svenska Kunskapsförlaget
Skogen i Skolan samarbetar med flera organisationer och företag. Här berättar Marie Kaliff om Natur & Miljöboken som Svenska Kunskapsförlaget producerar och Skogen i Skolan medverkar sedan 2017 i läromedlen.

Marie Kaliff, marknads-utbildningsansvarig på Natur & MiljöbokenJag heter Marie Kaliff och arbetar som marknads-/utbildningsansvarig på Natur & Miljöboken sedan närmare 18 år tillbaka. Jag har haft förmånen att få bo Vemdalen under några år när barnen växte upp, så skog och fjäll är en viktig rekreationsplats för mig.

I mitt arbete får jag vara med att ge den uppväxande generationen kunskap om natur och en hållbar livsstil. Detta viktiga arbete har under åren utvecklats, och blivit en av de viktigaste frågorna i samhället idag!

Min roll innebär inspiration till hållbarhet i lärandet
Min viktigaste uppgift i arbetet är att vara en inspiratör för lärare och elever samt ge företag möjlighet att kommunicera sitt hållbarhetsarbete på ett spännande sätt. Personligen är jag sedan barnsben van att vistas i naturen och är väldigt stor fantast av utomhusaktiviteter där vandring, skidåkning och kajak paddling är favoriterna. Intresset för skog och natur sitter i generna helt enkelt!  Det är också något jag försöker förmedla i mötet med skolbarnen, nyfikenheten för att uppleva skogen.

Vart du än bor i Sverige så har du naturen inom räckhåll, och att lära sig att ta njuta och ta hand om den på bästa sätt är viktigt i vår digitala värld! Jag trivs oerhört bra med att representera ett företag som arbetar med den viktiga visionen att ge Sveriges unga kunskaper om natur och hållbar utveckling! Att få vara med att ge den uppväxande generationen kunskap om natur och en hållbar livsstil har under åren utvecklats, och blivit en av de viktigaste frågorna i samhället idag!

Natur & Miljöboken
Svenska Kunskapsförlaget är ansvarig utgivare för läromedelsserien Natur & Miljöboken.
Vi är ett helt oberoende och politiskt obundet företag, grundat 1993, vår vision är att vara en bidragande kraft i samhället för en hållbar utveckling. Vi arbetar uteslutande med att driva samhällsprojektet och årligen utge läromedelsserien Natur & Miljöboken.

Vår utgivning bygger på samverkan med kommuner, näringsliv, myndigheter och organisationer, tack vare våra samarbetspartners kan vi ge ut våra tryckta och digitala läromedel till grundskolans årskurs 4-6. Med vår samtids klimatproblematik och de allvarliga konsekvenser som redan nu är vardag i många av världens länder, är natur- och miljökunskap en vetskap vars vikt aldrig kan betonas nog.

Årligen når vi 200 000 barn och 17 000 lärare, med uppdaterat, aktuell och faktagranskat läromedel som är en gåva till barnen. Läraren använder sin Lärarhandledning med färdiga lektionsupplägg som tar hänsyn till ämnesöverskridande och temainriktad undervisning. Den innehåller också fördjupningar, övningar och experiment. Handledning finns för alla steg och är kompatibel med miljömålen i Lgr 11

Vårt samarbete med Skogen i Skolan
Vi på Svenska Kunskapsförlaget tror på samarbeten och att många olika sätt behövs för att driva arbetet framåt mot en hållbar livsstil. Vi möter ständigt barn och lärare som är intresserade, nyfikna och engagerade i vår svenska skog och mark. Då blir det naturligt att samverka tillsammans med Skogen i Skolan som har som uppgift att inspirera, informera och lära Sveriges skolor om skogen.

Sedan 2017 informeras mellanstadielärare I Natur & Miljöbokens samtliga lärarhandledningar om Skogen i Skolans arbete och läromedel som finns att hämta för nyfikna lärare. Vi tar även hjälp av Skogen i Skolan för att faktagranska våra avsnitt om skogsbruk, fakta om den svenska skogen och andra relaterade frågor.

Mer information
Hör av dig till Svenska Kunskapsförlaget för att erhålla dina exemplar av Natur & Miljöboken till din skola. Besök: https://nmboken.se. Mejl till: info@nmboken.se

Uppdaterad:
Bild för Gunilla Häggström
Gunilla Häggström
Kommunikationsansvarig Skogen i Skolan
  Annons
 • Klassrummet har flyttat ut i skogen

  Frisk luft, mycket att upptäcka och betydligt mer coronasäkert. Nya uteklassrummet Yggdrasil i Stora Skuggan har invigts och barnen är nöjda. "Det finns mycket att göra i skogen" säger Oscar Widholm, andraklassare på Bobergsskolan. Skogen i Skolans uteklassrum på Djurgården är tillgängligt för lärare och elever att boka. / Tidningen Mitti
 • I skogen blir siffrorna verkliga

  På Hammarlundens högstadium på Hammarö arbetar lärarna i matematik och NO ofta utomhus. En skolskog och ett uteklassrum ger goda förutsättningar att ta med undervisningen ut. – För att hejda smittspridningen är det väldigt bra, säger han. Jag upplever att corona gör att fler ser möjligheten att vara ute med sina elever. Det blir en kickstart för utearbetet, säger Jens Meyer, Regionsamordnare för Skogen i Skolan i Värmland. / Grundskoletidningen
 • Amanda Bergman studerar till Skogskandidat och skriver ett examensarbete om Skogslektioner, Skogen i Skolans digitala läromedel.

  Amanda blir skogskandidat till våren

  – Jag kommer från Piteå i Norrbotten. Naturen har alltid legat mig varmt om hjärtat och därför valde jag att plugga skog, säger Amanda Bergman som till våren blir Skogskandidat. Utbildningen ges av Linnéuniversitetet i Växjö och studierna sker på distans. Hennes examensarbete handlar om det digitala läromedlet Skogslektioner och dessutom samarbetar hon med region Norrbotten i Skogen i Skolan.
 • Kvinnor en outnyttjad potential ​i det nordiska skogsbruket

  Kategorier: SNS, Skogen i Skolan
  Den nordiska skogssektorn är i skriande behov av arbetskraft, samtidigt som andelen kvinnliga skogsarbetare är minimal. Kvinnor är en stor outnyttjad resurs i det nordiska skogsbruket, menar Nordic Forest Research (SNS). - Inom Skogen i Skolan arbetar vi ständigt med mångfald och inkludering. Det gör att vi har aktiviteter som kollo för tjejer och integration förutom tävlingen Skogens Mästare där finallagen har jämnt antal killar och tjejer säger Anna Steinwall, verksamhetsledare Skogen i Skolan. / SNS och Skogen i Skolan
 • Uteklassrummet ligger vid Stora Skuggan, på Djurgården i Stockholm.

  Nu går det att boka uteklassrummet på Stora Skuggan i Stockholm!

  Helena Bengtsson är regionsamordnare för Skogen i Skolans region Mälardalen sedan drygt ett år tillbaka. Nu kommer uteklassrummet på Stora Skuggan i Stockholm att bli hennes bas. – Jag kommer att utgå härifrån när jag genomför fortbildning i utomhuspedagogik för skolpersonal och lärarstudenter, säger Helena. Uteklassrummet är färdigbyggt och det går att boka för skolklasser. / Skogen i Skolan, Region Mälardalen
 • Barn lärde sig om skogsbrukets historia

  Barn lärde sig om skogsbrukets historia

  Elevdagar på Siljansfors skogsmuseum i Mora och på Lomkällan Särna skogs- och försvarsmuseum i Särna./Region Dalarna-Gävleborg
 • Vi vill säkerställa att det även i framtiden finns folk som bryr sig om och vill arbeta med skogen

  Ni har nyligen lanserat ett nytt digitalt läromedel – Skogslektioner. Det tar upp skogens viktiga roll i omställningen till ett hållbart samhälle. – Skogen väver samman alla delar av hållbar utveckling: det ekologiska, det ekonomiska och det sociala perspektivet. Vi vill förmedla hopp och handlingskraft och visa på skogens många möjligheter. Med ett digitalt läromedel kan vi nu nå även dem som inte har en skog runt knuten, säger Theresa von Hofsten, Skogen i Skolan / Handelsbanken, Skog och lantbruk
 • Nu kör "Halvan" skogsmaskin

  Många känner till den populära barnboksfiguren ”Halvan” och nu släpps boken ”Här kommer skogsmaskinerna”. Även figuren Jonna, som kör skotare, är med i boken. Boken bygger på besök hos Sveaskog och en avverkning i Västmanland under försommaren 2019.
 • Paljakka-laget - tjejer om kör skogsmaskiner

  Paljakkalaget – tjejerna som stortrivs med jobbet i skogen

  Tycker du det skulle vara kul att jobba i skogen? Är du intresserad av att köra stora maskiner? Då ska du inte tveka, sök till en maskinförarutbildning! Så lyder budskapet när jag frågar Johanna, Beatrice, Anna och Anna om hur de hamnade bakom spakarna på sina skogsmaskiner. / Skogen i Skolan, Region Västernorrland
 • Skogslektioner - ett digitalt läromedel från Skogen i Skolan

  Sagt om skogslektionerna...

  Under våren fick en utvald skara elever och lärare testa skogslektioner. Så här tyckte de om materialet…
 • Skogslektioner - ett digitalt läromedel från Skogen i Skolan

  Nu tar vi skogen till skolan!

  Nu har vi lanserat Skogen i Skolans digitala läromedel – Skogslektioner. Under snart 50 år har vi försett lärare med verktyg för att arbeta med utomhuspedagogik. Det har gjort att hundratusentals barn har fått vistas i och skapa en god relation till skogen. Med det nya läromedlet tar vi digitala verktyg till hjälp för att locka dem som har svårare att ta sig ut i skogen. Vi tar skogen till skolan!
 • Skogen i Skolan önskar alla en härlig och ansvarsfull sommar!

  När det gäller Skogen i Skolan har många aktiviteter skjutits fram eller ställts in pga Covid-19. Efter sommaren planerar vi ändå att kunna lansera vårt digitala läromedel Skogslektioner och även ett uteklassrum på Stora Skuggan som ligger på Kungliga Djurgården i Stockholm. Prova på våra övningar under sommaren, se filmer om skogliga yrken samt hur du använder skolskogsryggsäcken på Facebook, Twitter, Instagram och YouTube. Vi önskar alla en härlig och ansvarsfull ledighet och att vi snart ses igen! Sommarhälsningar från Skogen i Skolans kansli

Sidor