Prisas av kungen för 25 år i Skogen i Skolans tjänst

Written by Theresa von Hofsten On the 0 Comments
Björn Lyngfelt
Björn Lyngfelt fick en Guldkvist av kungen. Foto: Rose-Marie Högberg
Hans majestät Carl XVI Gustaf delade den 27 april ut Föreningen Skogens ärofyllda pris Guldkvisten till Björn Lyngfelt för hans brinnande engagemang i Skogen i Skolan.

Björn Lyngfelt lämnade platsen som ordförande för Skogen i Skolans styrgrupp kring årsskiftet. I 25 år har han varit drivande för att ge verksamheten luft under vingarna. Nu prisas han av självaste kungen. 

Ur motiveringen: I årtionden har Björn gått i spetsen för Skogen i Skolan. Det är en samverkan mellan skogssektorn och skolan där skogens används som klassrum i alla ämnen. På skolans villkor öppnar verksamheten elevernas ögon för skogens möjligheter. Som fritidsmiljö, förnybar resurs och framtida arbetsplats i det hållbara samhället.

Skogen i Skolan skickar sina varmaste gratulationer till Björn Lyngfelt och tackar för trogen tjänst!
 

Övriga pristagare är Anna-Lena Axelsson och Owe Martinsson.

Uppdaterad:

Sidor