Nytt nummer av vår tidning ute

Written by admin On the 0 Comments
Nummer 4 -07 av Tidningen Skogen i Skolan ska nu ha levererats till de flesta av våra läsares brevlådor eller postfack.
Skogen i Skolans tidning är gratis och kommer ut fyra gånger per år. Den innehåller artiklar om aktuella ämnen som hör skogen till, intervjuer med intressanta personer inom skola och skog, reportage från skolskogar, våra regioner och mycket annat.I det nu aktuella numret 4-07, så kan ni läsa en hel del om och kring utomhuspedagogik. Ni får artiklar bl.a. från Ute är Inne-konferensen som genomfördes i Linköping tidigare i höst. I vår reportageserie om våra Skogen i Skolan regioner så har vi i detta nummer gjort en nerslag i regionen Östra Götaland. Där kan ni bland annat läsa om Nykilsskolans arbete med Tema Skog. Klicka på Läs mer här under så kan ni läsa mer om vår tidning samt även få information om hur ni blir prenumenant. Ni kan även ladda ner såväl det nya numret, som äldre nummer från vårt tidningsarkiv.
Uppdaterad:

Sidor