Nytt läromedel

Written by admin On the 0 Comments
Ett nytt läromedel i serien Boken om skogen och Skogen och klimatet har just släppts för försäljning. Skogens produkter har sett dagens ljus!
Ett nytt läromedel i serien Boken om skogen och Skogen och klimatet har just släppts för försäljning. Skogens produkter har sett dagens ljus!- De lärare som granskat böckerna är väldigt positiva. Vi tror att de kommer att ge elever och lärare en djupare förståelse för skogen. Jag hoppas att varje skola införskaffar böckerna och därför är de jättebilliga, säger Birgitta Wilhelmsson på Skogen i Skolan.Skogens produkter är ett fördjupningshäfte på 32 sidor. Fördjupningshäftet om skogens produkter vill visa på att skogen ger mycket mer än vi tror - och att ännu mer är på gång i framtiden. Också denna bok varvar faktastycken med övningar och diskussionsuppgifter. Projektet har finansierats med 3 miljoner kronor från Skogssällskapet, vars uppgift är att främja naturvård, skogsskötsel och friluftsliv. Som komplement till böckerna i serien finns lärarhandledning, faktablad och en mängd övningar här på skogeniskolan.se.
Uppdaterad:

Sidor