Miljoner till bioenergiforskning

Written by admin On the 0 Comments
Sveriges lantbruksuniversitet, Umeå universitet och BioFuel Region har tillsammans med norska och finska partners fått drygt 46 miljoner kronor för att forska om hur användningen och uttaget av biomassa från skogen för bioenergi kan ökas.
Forskningen går ut på att lyfta fram användningen av biomassa för energi, lyfta fram värdet av tjänster och produkter kopplat till detta och öka skogsägarnas inkomster och avkastning från skogen, både från unga och mogna bestånd. De ökade volymerna kan också ge fler arbetstillfällen till skogsentreprenörer. I projektet ska nya affärsmodeller för energikooperativ och skogsentreprenörer studeras. Syftet är också att förbättra bränslekvalitéer och effektivitet i värmeverk, minska utsläpp från dessa och ge praktisk vägledning.
Uppdaterad:

Sidor