Märkliga, mäktiga träd

Written by admin On the 0 Comments
Finns det ett jätteträd i skolskogen? Eller är trädet i parken väldigt fult och konstigt? Dela med dig av ditt favoritträd.
Den här granen växer på gården Skalen som ligger en mil söder om Edsbyn.Granen är ca 70 år gammal och cirka 22-24 meter hög.Omkretsen i brösthöjd uppgår till 194 centimeter och vid rot, 30 centimeter ovan mark, är den dryga 6 meter i omkrets. Diametern hos de synliga rötterna uppgår till 8 meter.Jag som står bredvid granen heter Björn Olander.--------------------------------------------------------Dela med dig av ditt favoritträd till oss skogsintresserade!Gå ut och dokumentera träd. Det kan vara gammalt, stort, fult, vackert eller bara ett träd som du har speciella känslor för.Ta en bild på dig eller någon kompis tillsammans med trädet, skicka bilden och uppgifterna om trädet till skogeniskolan@adm.umu.se.Bidragen kommer att publiceras på skogeniskolan.se.Tävlingen pågår till den sista december 2006 och alla inskickade bidrag belönas.Mät så här:Trädets höjd: Se exempelvis övningen Mätning av trädhöjd i övningsdatabasen.Trädets diameter: Mät i brösthöjd, 130 centimeter över markytan.
Uppdaterad:

Sidor