Lika villkor inom skogssektorn

Written by admin On the 0 Comments
Den 8 mars firades den internationella kvinnodagen. På SkogsSverige firar vi detta med att under våren utöka antalet sidor under ämnet Lika villkor samt intervjua ett antal nyckelpersoner inom skogssektorn. Tina Sjöström arbetar med detta på SLU och ansvarar för innehållet på SkogsSveriges sidor om LIka villkor. Begreppet ”lika villkor” kan definieras som ett samlingsbegrepp för alla frågor som rör diskriminering. Begreppet är skiljt från begreppet jämställdhet, och har mer likheter med begreppet jämlikhet. Jämställdhet innebär lika rättigheter, skyldigheter och möjligheter för män och kvinnor inom alla områden i livet.

Mer om Lika villkor på SkogsSverige

  • Lär dig mer om ämnesområdet Lika villkor. Läs mer
  • Intervju med Tina Sjöström och hennes arbete med innehållet under Lika villkor. Läs mer
  • Pär Lärkeryd och Norra skogsägarna siktar på att bli det mest omtalade skogliga företaget när det gäller jämställdhet. Läs mer
  • Erika Nilsson och Skogen i Skolan har fått ett framtidspris för arbetet med Skogskollo för tjejer. Läs mer

 

Uppdaterad:

Sidor