Kronprinsessan mötte Skogen i Skolan i Värmland

Written by Gunilla Häggström On the 0 Comments
Kronprinsessan Victoria kommer att vandra genom Sveriges alla landskap och den 17 november besökte hon Värmland. Vandringen på 8 km gick genom Glaskogen, ett stort kuperat naturreservat med sjöar och myrar. – Kronprinsessan testade Skogen i Skolans station med timmerflottning på Klarälven, berättar samordnare Jens Meyer, Region Värmland.

Naturreservatet Glaskogen ligger i ett kuperat och sjörikt landskap i Västra Värmland. Där finns 300 km vandringsleder och ett aktivt djurliv med älg, hare och lodjur. Under vandringen tog Kronprinsessan Victoria bland annat del av rovdjursinventering, naturparkour och trädplantering.

Regionsamordnare Jens Meyer, Skogen i Skolan, ansvarade för två stationer med balansövningar och avståndbedömning, dvs matte i naturen.

– Kronprinsessan Victoria testade Skogen i Skolans station med timmerflottning på Klarälven, berättar samordnare Jens Meyer, Region Värmland.

Vandringen blev 8 km lång och anordnades av Länsstyrelsen i Värmland med Karin Hovdebo som länsledningskoordinator.

Mer information

 

Uppdaterad:
Bild för Gunilla Häggström
Gunilla Häggström
Kommunikationsansvarig Skogen i Skolan

Sidor