Hur långt har våren kommit hos er?

Written by admin On the 0 Comments
För fjärde året i rad genomför vi medborgarforskningsprojektet Vårkollen under Valborgshelgen (29 april – 1 maj). I ”Vårkollen” vill vi veta hur långt sex vanliga vårtecken har kommit i landet. Och det är lika viktigt att rapportera in om vårtecknen inte kommit igång än. Vi tror att denna uppgift passar utmärkt för skolelever och deras familjer under Valborgshelgen – och lärare, så klart! / Vårkollen, SLU

Ladda hem Vårkollens A4-blankett (pdf), kopiera upp och dela ut till eleverna inför Valborg. De får leta upp vanliga arter och rapportera in sina observationer till detta forskningsprojekt om klimatförändringens effekter på växtsäsongen. Läs mer på www.vårkollen.se.

Observationerna måste rapporteras in via www.vårkollen.se (fungerar även på mobilen) under Valborgshelgen (29 april – 1 maj). Data analyseras och resultatet presenteras den 2 maj.

Vill man ha en påminnelse till sin epost under Valborg kan man anmäla sig via denna länk: https://www.netigate.se/a/s.aspx?s=555110X120343685X56460

Vårkollen genomförs i samarbete mellan Svenska Botaniska Föreningen och Sveriges lantbruksuniversitet inom ramen för Svenska fenologinätverket.

Välkommen att delta i Vårkollen!

Kjell Bolmgren
Samordnare för Svenska fenologinätverket

Uppdaterad:

Sidor