Gamla granar ställer nya frågor

Written by admin On the 0 Comments
Varifrån kom det granfrö som började gro på Fulufjället när inlandsisen låg tung över Sverige för nästan 10 000 år sedan?

Fyndet av världens äldsta levande trädindivid ställer från om granens invandring till Sverige i nytt ljus. På Fulufjället i Dalarna har professor Leif Kullman vid Umeå universitet funnit makrofossiler av granstammar under en nu levande krypgran. Kol 14-datering av makrofossilerna visade att de äldsta var 9 550 år gamla. Den gran som idag växer på samma ställe är samma genetiska individ. Den har överlevt årtusendena genom att föröka sig via kloning. Nya stammar har vuxit upp från grenar som slagit rot. Att granen är så gammal som 9 550 år gör den inte bara till världens äldsta gran. Den ställer också frågan om granens invandring till Sverige efter istiden på sin spets.
- När den här granen började gro härskade enligt tidigare uppfattning isen fortfarande över hela norra Europa. Varifrån kom det frö som börja de gro här?

Läs mer i nya numret av Tidningen Skogen i Skolan. Kommer snart i din brevlåda.

Uppdaterad:

Sidor