Funäsdalens skola - Skogens Mästare 2016!

Written by Mona Thorsson On the 0 Comments
Den 16 november kom finalen i Skogen Mästare att avgöras ute på Torsta Naturbruksgymnasium. Teoretiska frågor varvades med praktiska frågor/göromål. Dagen till ära fick även eleverna en rundvandring på skolan .

 

Segrade gjorde Funäsdalens skola

Två blev Kastalskolan Brunflo (som var med för första gången)

Trea blev Sonfjällsskolan Hede

 

I den individuella klassen blev

1:a Elis Fjellgren Funäsdalens skola

2:a Alba Johansson Funäsdalens skola

3:a Erik Elofsson Kastalskolan

 

Sammanfattningsvis  var det riktigt duktiga elever. Uppskattat var att tävlingsledningen  under finalen gick igenom de rätta svaren på samtliga frågor vilket gjorde att eleverna lärde sig en hel del under dagen.

Uppdaterad:

Sidor