Årskurs 7-9 får egna Skogslektioner

Written by Theresa von Hofsten On the 0 Comments
Det populära läromedlet Skogslektioner utvecklas under året med nya lektioner riktade till högstadiet. Var med och påverka hur det ska utformas genom att besvara vår enkät.

Är du lärare i årskurs 7-9? Då kan du vara med och påverka utformandet av ett nytt digitalt läromedel. Under 2021 utvecklas Skogen i Skolans populära webbaserade läromedel Skogslektioner för att även rymma lektioner riktade till högstadiet. 

- Vi är glada för det positiva gensvaret. Självklart behöver även högstadieelever Skogslektioner. Nu vill försäkra oss om att de nya lektionerna också möter lärarnas behov. Därför behöver vi hjälp att få svar på några frågor i en enkät, säger projektledaren Theresa von Hofsten. 

Enkäten som tar 5 min att besvara hittar du här. 

Målet är att lansera nya Skogslektioner hösten 2021. 

Uppdaterad:

Sidor