Är du lärare och intresserad av utematlagning, här är något för dig!

Written by Anna Steinwall On the 0 Comments
Kanske du länge har funderat över att laga mat ute tillsammans med dina elever, men inte riktigt vågat? Vi inom Skogen i Skolan vill gärna ge dig stöd, tips och inspiration till hur du kan gå till väga!

 

Jens Meyer och Sofia Norin, lärare på Hammarlundens skola.

Foto: Anna Steinwall

I filmen ”Utematlagning i Skolskogen” träffar du bland annat Jens och Sofia, två lärare som lagar mat och samtalar med varandra om utematlagning. På Skogen i Skolans webbplats kan du se filmen i sin helhet, lära dig mer om eld, få tips, recept och mycket annat!

Välkommen att laga massor av härlig och god mat i skolskogen!

Till sidan Utematlagning i Skolskogen

Uppdaterad:
Anna Steinwall
Verksamhetsledare

Sidor