Anmälan är öppen till Skogskollo för tjejer!

Written by Erika Nilsson On the 0 Comments
Är du tjej och nyfiken på skogens möjligheter? Välkommen till skogskollo för tjejer! Under några härliga dagar i augusti får du chans att pröva på olika aktiviteter med skogen som tema. På programmet finns allt från att köra skogsmaskin till att skapa med material från skogen och självklart att leka, grilla och umgås med nya vänner! Du får också möta spännande människor och företag som arbetar med skogen på olika sätt.

Lägret 2015 hålls på två platser i landet, Västerbotten, Burträsk, 11-13 augusti och Västernorrland, Sollefteå 11-13 augusti.

Kollot vänder sig till tjejer som börjar årskurs 5 och 6 till hösten - födda 2003-2004. Anmälan är öppen fram till och med den 31 maj eller till dess årets kollo är fulltecknat. Deltagarantalet är begränsat och tjejer som inte deltagit i lägret tidigare har förtur. Kostnaden för lägret är 500 kronor.

Anmäl dig till Skogskollo 2015 här!

Uppdaterad:

Sidor