2-dagarskurs i utomhuspedagogik på Sixtorps friluftsgård 26-27 september 2017

Written by Gunilla Häggström On the 0 Comments
Kurs i utomhuspedagogik på Sixtorps friluftsgård
Du som är lärare eller pedagog i grundskolan, exempelvis inom NO, idrott och hälsa eller fritidspedagog, är hjärtligt välkommen att anmäla dig till denna kurs. Britta Brügge, författare till boken Friluftslivets pedagogik, ger lektioner i utomhuspedagogik. Begränsat antal till 20 deltagare, så anmäl dig nu!Kurs i utomhuspedagogik på Sixtorps friluftsgård

Ta chansen att:

 • Få nya verktyg och inspiration till att planera och genomföra lektioner ute
 • Kunna knyta skolämnen och undervisning till naturen.
 • Få tips och idéer till exempelvis inför friluftsdagar
 • Pedagogiska tillvägagångsätt som kan användas på alla stadium inom grundskolan

Kursledare
Jörgen Amandusson Skogen i skolan
Anne-Sofie Eliasson Sixtorps friluftsgård
Medverkande: Britta Brügge, författare till boken Friluftslivets pedagogik.
Britta ger även föreläsningar samt utbildningar i utomhuspedagogik och friluftsteknik.
Ta del av Brittas gedigna kunskaper!

Var
Kursen är på Sixtorps friluftsgård https://www.regionorebrolan.se/friluftsgardar
Gården ligger vackert belägen vid en sjö norr om Mullhyttan med lättillgängligt naturområde

När
Tisdag 26/9 – onsdag 27/9 2017. Vi samlas kl 09:00 tisdag och kursen avslutas kl 15:00 på onsdag med reflektioner och utvärdering.                         

Kostnad
Kursavgiften är endast 1 250 kr/deltagare. I avgiften ingår mat och logi för 2 dagar.

Ur programmet
- Övningar kopplade till utomhuspedagogik
  allemansrätt, etik och friluftssäkerhet
- Att göra upp eld, eldtekniker
  och laga mat ute
- Samarbeta i naturen
- Platsens betydelse för lärande
- Diskussioner om ledarskap, måluppfyllelse
  och formativ bedömning

Praktisk information
Logi är på Sixtorps friluftsgård. Vi är ute, kläder efter väder. Lunch kommer vi att laga och äta tillsammans utomhus. Ta gärna med sittunderlag, anteckningsmaterial och vattenflaska.

Anmälan
Anmäl dig genom mejl till Jörgen Amandusson: jorgen.amandusson@skogsstyrelsen.se
Vi vill ha din anmälan senast 20/9 samt meddelande om specialkost eller funktionshinder.              
Anmäl dig nu, det finns endast 20 platser.

Frågor om kursen
Jörgen Amandusson 076 – 798 26 33  Skogen i skolan
Anne-Sofie Eliasson   072 – 393 34 63  Sixtorps friluftsgård

Skogen i skolan har funnits sedan 1973 och ca 40 000 lärare och pedagoger har deltagit i våra studiedagar eller kurser. Skogen i Skolan är ett nationellt samverkansprogram mellan skolan och Sveriges skogliga intressenter. Vår pedagogiska idé bygger på att så långt som möjligt koppla samman teori, praktik och verksamheten bygger på skolans villkor. För att nå målet om ökad kunskap och ökat intresse för skogen använder Skogen i Skolan utomhuspedagogiken som redskap                              

Välkommen önskar Skogen i Skolan och Sixtorps friluftsgård!

Uppdaterad:
Bild för Gunilla Häggström
Gunilla Häggström
Kommunikationsansvarig Skogen i Skolan
  Annons
 • SiS 50 år

  I år fyller vår fina och skogliga verksamhet 50 år. HURRA!!!

  Detta vill vi lyfta och fira tillsammans med dig, så håll koll - mer information kommer!
 • God jul och Gott nytt år!

  Vi önskar er alla en riktigt härlig jul och ett gott nytt år!

  Vi ses igen i januari!
 • Skogis granar

  Skogis granar

  Julgranens historia sträcker sig så långt bak i tiden som på 1500-talet. I ett halvt millenium har det älskvärda trädet stått med ljus i grenarna hos familjer under årets mörkaste tid. Det skulle vara väldigt roligt att veta vad de på 1500-talet skulle tycka om dagens rosaglittriga plastgranar som pryder vissa hem.
 • Nu börjar det bli hög tid att införskaffa årets julgran!

  Ska julgranen hålla sig fin länge så behöver man tänka på och även göra vissa saker. Vilken tid på dygnet är bäst att köpa julgran? Bör man lägga magnecyl eller kopparmynt i julgransfoten? Hur slipper man barnens konkurrens om att välja julgran? Med vad ska man spraya sin gran? Vad gör jag när granen stinker?
 • Skogens väsen

  Helena Bengtsson vår regionsamordnare i Mälardalen, har utvecklat ett material som bygger på Skogen i Skolans digitala läromedel skogslektioner.se. Till skillnad från det digitala materialet är Helenas material anpassat för att ta med ut i skogen. Materialet passar bäst för årskurs 2 och 3 eller äldre elever.
 • Skapa fina saker med material från skogen!

  I naturen hittar du mycket som kan ge kreativ inspiration. Vill du pyssla med dina elever så är senhösten ett superbra tillfälle att även komma ut i naturen en stund.
 • Skolskogsryggsäcken är nu anpassad efter Lgr22!

  Tanken med vår ryggsäck är att göra det enkelt att undervisa i skogen. Vi vill visa att utomhuspedagogik inte behöver vara svårt.
 • SYV aktivitet

  Succé för bussturnéer där SYVare fick uppleva det gröna sektorn med alla sinnen!

  Inom ramen för årets Bonden i skolan-projekt i Mälardalen har drygt 70 studie- och yrkesvägledare (SYV) i Västmanlands, Stockholms och Uppsala län fått möjligheten att lära sig mer om de gröna näringarna. Även om aktuella arbetsmarknadstrender samt vilka utbildnings- och jobbmöjligheter som finns inom branschen.
 • Elever får lära sig om allemansrätten på golfbanan

  En hel dag med undervisning utomhus på golfbanan med chans till ökad inlärning genom utomhuspedagogik, ökad rörelse och självklart även att prova på golf. Konceptet Golfbanan som utomhusklassrum fortsätter i Stockholms stad, och vidgas nu med kunskap om allemansrätten.
 • Jens Meyer och Sofia Norin, lärare på Hammarlundens skola.

  Är du lärare och intresserad av utematlagning, här är något för dig!

  Kanske du länge har funderat över att laga mat ute tillsammans med dina elever, men inte riktigt vågat? Vi inom Skogen i Skolan vill gärna ge dig stöd, tips och inspiration till hur du kan gå till väga!
 • Tvådagarskurs om skog, natur och rovdjur!

  Den 31 okt - 1 nov 2022 bjuder Rovdjurscentret och Skogen i Skolan in till en kurs för dig som vill arbeta med skog, natur och djur i skolan.
 • Undervisningsupplägg

  Nya fräscha undervisningsupplägg!

  Skogen i Skolans undervisningsupplägg/övningar är nu anpassade efter den nya läroplanen grundskola (Lgr22) och förskola (Lpfö18). De har även fått en ny fräsch layout.

Sidor