Syfte
- Att utveckla kunskap om skogens betydelse för människor i olika delar av världen.
- Att träna på att argumentera och motivera olika ståndpunkter.
Förberedelser
Välj ifall du vill att eleverna ska jobba individuellt, i par, eller om ni ska gå igenom lektionen gemensamt i helklass. Del 3 lämpar sig väl att göra i helklass, för att fånga upp tankar som väckts under lektionen.
Genomförande
Del 1 är en läsuppgift om produkter och tjänster som skogen ger människor runt om i världen. Urvalet ger en bild av hur våra livsvillkor kan skilja sig åt.
Del 2 innehåller ett quiz där eleverna kan testa sina kunskaper från läsuppgiften i del 1.
I del 3 finns en värderingsövning där eleverna utifrån olika presenterade ståndpunkter får diskutera frågan om hur skogen ska räcka till alla produkter vi önskar att den ska ge oss. Uppgiften passar bra att göra i helklass eller i grupper som sedan återkopplar till varandra i helklass.
Begrepp
Nanocellulosa: ett material tillverkat av cellullosa, växtfiber, som brutits ner till mycket liten storlek.
Avverka: hugga ner skog i syfte att använda träden.
Gå till spillo: inte komma till användning.
Impregnera: skyddsbehandla.
Konsumera: köpa.
Producera: tillverka.
Koppling till läroplanen och de globala målen
Koppling till Lgr22
Biologi
- Människans beroende av och påverkan på naturen med koppling till naturbruk, hållbar utveckling och ekosystemtjänster. Naturen som resurs och vårt ansvar när vi nyttjar den.
Geografi
- Människors tillgång till och användning av förnybara och icke-förnybara naturresurser och hur det påverkar människans livsmiljöer. Intressekonflikter kring naturresurser.
- Samband mellan ekonomisk och social levnadsstandard och faktorer som demografi, jämställdhet, utbildning och naturresurser.
- Lokalt, regionalt och globalt arbete för att främja hållbar utveckling.
Globala målen




Nedladdningsbart material
Hur ska skogen räcka till allt?
Värderingsövning: Hur ska skogen räcka till allt?
Här kan du ladda ner bilden: Hur ska skogen räcka till allt 2024
Utomhuspedagogik, variation och fördjupning
Fördjupning
Fler oväntade produkter
Dela upp klassen i grupper och låt varje grupp välja ett land. Låt elevgrupperna ta reda på några produkter eller ekosystemtjänster som är betydelsefulla i detta land. Låt eleverna redovisa för varandra.
Utomhus
Gör ditt eget papper
Den här övningen lär eleverna hur man själv kan tillverka papper.
Gör en säljpipa
Här får eleverna lära sig att göra en alldeles egen säljpipa.
Hostmedicin och gransirap
Här lär sig eleverna att göra hostmedicin och gransirap av granskott.
Gör kolkritor
I den här övningen tillverkar eleverna tillsammans med sin lärare egna kolkritor.
Källor
Uppsala Universitet. Linné och läkemedlen.
BBC (2023). Stradivarius trees: Searching for perfect musical wood.
Sveriges lantbruksuniversitet (2022). Äta insekter – en smaklig lösning på dagens globala problem.
Ri.se. Varför bygger vi inte fler höghus i trä?
Motorbranschen. Här är japanska superbilen helt tillverkad av trä.