Syfte
- Att utveckla kunskap om allemansrätten, varför den finns och behöver efterlevas.
- Att bekanta sig med en skogsägares arbete i skogen.
- Att utveckla kunskap om hur friluftsaktiviteter kan planeras och genomföras riskmedvetet.
Genomförande
Eleverna kan arbeta enskilt eller i par.
I del 1 läser eleverna om vem som äger den svenska skogen och om hur skogsägarens arbete påverkar vad naturbesökare möter.
I del 2 läser eleverna en intervju där en skogsägare svarar på elevers frågor. Diskutera gärna svaren i helklass, i slutet av lektionen.
I del 3 får eleverna sätta sig in i rollen som skogsägare och göra en plan för att främja friluftsaktivitet på “sin” mark.
Begrepp
Avverka / avverkning: att hugga ned träd.
Skogsbryn: område där skog övergår till annan typ av mark.
Sly: buskar och mindre träd som gör marken svårframkomlig.
Varsamt: med försiktighet.
Vattendrag: en sjö, å, bäck, älv eller flod.
Utomhuspedagogik, variation och fördjupning
- Besök gärna en närliggande skog och diskutera:
- Varför ser skogen ut som den gör?
- Vilka trädslag finns här?
- Hur gamla är träden?
- Hur står träden placerade, och varför ser det ut så?
- Har träden börjat växa här av sig själva från frön eller är de planterade?
- Finns det spår efter maskiner?
- Ser ni spår av ett tidigare hygge, till exempel stubbar eller en igenvuxen körväg?
- Finns det stenar som bär spår efter äldre generationer?
- Varför finns det så många högstubbar, alltså träd som sågats av på flera meters höjd?
- Vad tror ni att skogsägaren vill åstadkomma med sin skötsel?
Eventuellt kan ni söka upp skogsägaren för att få svar på era frågor.
- Om ni vill sitta utomhus och arbeta med del 3, finns uppgiften att skriva ut här:
- Använd gärna Skogen i Skolans övriga material om allemansrätten:
Allemansrätten: Spår efter människan
Allemansrätten: Tema eld
Allemansrätten: Tema skräp
Allemansrätten: En natt i tält
Skogen i Skolans broschyr om allemansrätten
Koppling till läroplanen och de globala målen
Årskurs 4-6
Koppling till Lgr22
Biologi
- Människans beroende av och påverkan på naturen med koppling till naturbruk, hållbar utveckling och ekosystemtjänster. Naturen som resurs och vårt ansvar när vi nyttjar den.
- Fältstudier och experiment med såväl analoga som digitala verktyg.
Idrott och hälsa:
- Utforskande av möjligheter till och genomförande av friluftsaktiviteter, lekar och rörelser i skiftande natur- och utemiljöer under olika årstider.
- Rättigheter och skyldigheter i naturen enligt allemansrätten och dess tillämpning i praktiken.
- Säkerhet och hänsynstagande i samband med aktiviteter.
Geografi:
- Jordens naturresurser, till exempel vatten, odlingsmark, skogar och mineraler. Var på jorden olika naturresurser finns och hur människors användning av resurserna påverkar landskapet och människans livsmiljöer
- Hur val och prioriteringar på individ- och samhällsnivå kan påverka miljön och främja hållbar utveckling.
- Fältstudier för att undersöka natur- och kulturlandskap.
- Beskrivningar och enkla analyser av platser och regioner med hjälp av kartor och andra geografiska källor, metoder, verktyg och begrepp.
Årskurs 7-9
Koppling till Lgr22
Idrott och hälsa
- Att orientera sig i okända miljöer med hjälp av kartor och andra hjälpmedel såväl med som utan stöd av digitala verktyg.
- Planering och genomförande av friluftsaktiviteter i skilda miljöer under olika årstider.
- Rättigheter och skyldigheter i naturen enligt allemansrätten och dess tillämpning i praktiken.
Samhällskunskap
- Friheter, rättigheter och skyldigheter i demokratiska samhällen. Dilemman som hänger samman med demokratiska rättigheter och skyldigheter, till exempel gränsen mellan yttrandefrihet och kränkningar i sociala medier.
Biologi
- Människans påverkan på naturen lokalt och globalt samt hur man på individ- och samhällsnivå kan främja hållbar utveckling. Betydelsen av biologisk mångfald och ekosystemtjänster.
- Informationssökning, kritisk granskning och användning av information som rör biologi. Argumentation och ställningstaganden i aktuella frågor som rör miljö och hälsa.
Globala målen



Källor
Naturvårdsverket. Allemansrätten.
Skogsstyrelsen (2023). Skog för upplevelser och rekreation.