6 april

Skoglig tävling i Västernorrland!

Skoglig tävling i Västernorrland!

Är du lärare i årskurs 7 eller 8 i Västernorrland?

Då kan du anmäla din klass/klasser till Skogsinnovatörerna hösten 2023.

Vad är Skogsinnovatörerna?

Skogsinnovatörerna är ett kreativt, ämnesintegrerat arbete där deltagarna tävlar mot varandra. Uppdragets utgångspunkt är framtidens innovation från skogen. Tävlingen är ett samarbete mellan Mittuniversitetet, Technichus – Härnösand och Skogen i Skolan.

Uppstart sker under vetenskapsfestivalen ForskarFredag den 29 september. Vinnarna får ett besök på Mittuniversitetet, Technichus eller på ett företag inom skogsnäringen. Sista anmälningsdag är den 22 juni. Begränsat antal klasser.

Läs mer och anmäl er!

https://www.youtube.com/watch?v=FcIVLFELk8Q

Skoglig kunskap för lärare - prenumerera gratis på Skogen i Skolans nyhetsbrev.

Jag godkänner att Skogen i Skolan sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.
Skickar begäran